Spowolnienie w Niemczech

Patrząc na wysyp negatywnych informacji z gospodarki zza Odry nie sposób oprzeć się opinii, że Niemcy są w recesji. Kraj, który przemysłem stoi, ma najgorszy odczyt PMI dla przemysłu od 2012 (43,2 pkt.). Oczekiwania, co do przyszłości w tej części gospodarki zbadane przez Instytut IFO są najgorsze od 2009 roku! Nic dziwnego zatem, że większość analityków patrzy z coraz to większym prawdopodobieństwem na obniżki stóp procentowych w strefie Euro.

Co może stać się z frankiem?

W tym otoczeniu gospodarczym frank szwajcarski w ciągu ostatnich 3 miesięcy zyskał na wartości w stosunku do euro niemal 4%. Nie jest to na rękę Szwajcarom, którzy nie chcą mieć silnej waluty. Ewentualne pogłębienie kryzysu w Niemczech i obniżka stóp w strefie euro może jeszcze bardziej wzmocnić franka. Szwajcarski Bank Centralny będzie zmuszony również do obniżki stóp procentowych (na interwencję walutową raczej się nie porwie). Kłopot w tym, że w Zurychu główna stopa procentowa wynosi -0,75%! To już prowadzi do anomalii rynkowych. Szwajcarzy zaczynają chować gotówkę w domu, bo w wielu bankach komercyjnych za lokatę muszą dopłacać nawet 0,5% w skali roku. Dalsze obniżki stóp mogą doprowadzić do jeszcze mniejszego zainteresowania lokatami w bankach. To może być groźne dla banku centralnego, który może stracić kontrolę nad tym, co się dzieje w gospodarce i nad frankiem. Dodatkowo inflacja w Szwajcarii wynosi obecnie zaledwie 0,3%.

Polska jakby z drugiej strony tego wszystkiego

Ostatni odczyt inflacji w Polsce wyniósł 2,9%. Mamy, zatem sytuację odwrotną, ale w całym tym otoczeniu może niekoniecznie dobrą. Ciężko podnosić stopy procentowe, kiedy wszyscy naokoło je obniżają. Prezes NBP Adam Glapiński z pewnością będzie miał się nad czym zastanawiać, jeśli inflacja w Polsce przekroczy w najbliższym czasie 3%.

Powell szefem „światowego banku centralnego”?

Jerome Powell w przeciwieństwie do innych ma dodatnie stopy procentowe, co daje mu możliwość obniżania stóp procentowych bez większych konsekwencji, o czym przekonaliśmy się w środę, kiedy FED obniżył stopy po raz pierwszy od kryzysu w 2008 roku. Bloomberg swego czasu nazwał szefa rezerwy federalnej (FED), szefem światowego banku centralnego. Czy może to być samospełniająca się przepowiednia? Pogłębiający się kryzys w strefie euro i dalsze obniżki stóp procentowych, mogą prowadzić do coraz to mniejszej kontroli nad tym, co się dzieje! Nigdy nie mieliśmy w historii środowiska ujemnych stóp procentowych. Kryzysy gospodarcze rodzą się z sytuacji, których wcześniej nie doświadczyliśmy. Czy to może być przyczyna kolejnego załamania?


Treść niniejszej publikacji jest wyłącznie jest wyrazem osobistych poglądów autora. Niniejsza publikacja ani w całości ani w części nie stanowi “rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715).  Pracownia Ekonomiczna 2033 nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie lektury zawartych w nim treści, w szczególności nie wskazuje konkretnych spółek w celach zainwestowania, ani nie zachęca do inwestowania w ogóle.

Może Cię jeszcze zainteresować:

Umów się na konsultację

Zadzwoń do nas pod numer:
 668 386 346

Wyślij pytanie

Konsultacja jest w pełni darmowa i poufna dla każdego Klienta bankowości prywatnej obsługiwanego w dowolnym banku działającym w Polsce.