Parafrazując i lekko zmieniając znaczenie słów piosenki, lepiej uważaj, lepiej nie płacz, lepiej się nie dąsaj, bo Święty Mikołaj jest już na giełdzie. WIG 20 w ciągu ostatniego tygodnia zyskał na wartości ponad 5%, szeroki indeks WIG prawie 4% a sWIG 80 jest dziś na swoich trzyletnich maksimach. Jeśli zajrzymy za ocean to sprawy mają się następująco: S&P500 zyskał w tym samym czasie niespełna 2% a Nasdaq ponad 2%. Indeksy w USA ustanowiły, zatem swoje historyczne maksima. Oj z pewnością posypią się reklamacja na usługę ING Makler pod pretekstem niemożności zrobienia zakupów. Dla niewtajemniczonych od środy właściciele kont maklerskich w ING nie mogli zalogować się na swoje portfele.

Dziś w Biznes od Rana w Biznes 24 nie mogło być innego tematu jak tylko Cyberpunk2077. Premiera nowej gry od CdProjektRed już w czwartek.

Cyberpunk 2077 zawstydzi Mikołaja?

Nie mały wpływ na zachowanie WIG20 miał CdProjektRed, który urósł przez cały tydzień ponad 22%. Przypomnę, że premiera gry już w najbliższy czwartek. Natomiast embargo na recenzje schodzi właśnie dziś. Czy recenzje będą na tyle pochlebne, aby przekonać kolejnych graczy do zakupu preorderów. Jeśli popatrzymy na recenzje przed premierą Wiedźmina 3 to nie były zbyt pozytywne. Jeśli chodzi o walory akcji to ich cena zbliżyła się do tej po ogłoszeniu przez studio mobilnej gry o Wiedźminie. Ten tydzień wreszcie będzie opierał się nie na zapowiedziach, ale na realnym produkcie.

Jedno trzeba podkreślić. CdProjektRed to świetne studio a dodatkowo sprzyja mu szczęście. Premiera gry przygotowywanej niemal 10 lat przypadła akurat w trakcie mniejszego bądź większego lockdownu na całym świecie. Wydaje się, że w sytuacji, której coraz trudniej obejrzeć nowość serialową na portalu streamingowym a o wyjściu do restauracji czy kina można jedynie pomarzyć nowa rozrywka może się sprzedać znacznie większej ilości osób. Czy gigantyczny marketing w obecnej sytuacji wprowadzi Cyberpunka2077 znacznie szerzej do popkultury?

Na tą chwile rankingi sprzedaży wyglądają obiecująco. Na portalu steam.com oraz gog.com Cyberpunk2077 już przed premierą okupuje pierwsze miejsce. Wśród pozycji gamingowych na Amazon.com w całym roku 2020 Cyberpunk ustępuje jednej pozycji z tzw. gamingowej ekstraklasy.

Ludzie latają z dyskontem wobec instytucji

Skończyły się zapisy na akcje People Can Fly. Co ciekawe dla instytucji ustalono cenę 50 zł, czyli o 4 złote wyższą od ceny, po której mogli zapisywać się inwestorzy indywidualni. 11 Grudnia dowiemy się ile wynosi redukcja. O tym, w jaki sposób będą zachowywać się akcje tej spółki z pewnością wpływ będzie miała czwartkowa premiera Cyberpunk2077. Jeśli pójdzie pozytywnie będzie to też dobry prognostyk dla PCF.

ps. tymczasem po tym jak CDProjekt przebił historyczne maksimum zawiesił się ponad 60 zł niżej na dolnych ograniczeniach. Teraz traci ponad 3% w stosunku do piątkowego zamknięcia. Premiera wzbudza spore emocje.


Treść niniejszej publikacji jest wyłącznie jest wyrazem osobistych poglądów autora. Niniejsza publikacja ani w całości ani w części nie stanowi “rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Pracownia Ekonomiczna 2033 nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie lektury zawartych w nim treści, w szczególności nie wskazuje konkretnych spółek w celach zainwestowania, ani nie zachęca do inwestowania w ogóle.

Może Cię jeszcze zainteresować:

Umów się na konsultację

Zadzwoń do nas pod numer:
 668 386 346

Wyślij pytanie

Konsultacja jest w pełni darmowa i poufna dla każdego Klienta bankowości prywatnej obsługiwanego w dowolnym banku działającym w Polsce.