Na początku miesiąca Narodowy Bank Polski opublikował wyniki Badania świadomości i wiedzy ekonomicznej Polaków. Badania poniekąd cyklicznego, przeprowadzonego uprzednio w 2015 i 2012 roku. Badania, które jest dla nas szczególnie ponieważ zostało wpisane w DNA Pracowni 2033 już na jej starcie, podczas ustalania modelu biznesowego i celu istnienia naszego projektu. Stało się tak nie przez przypadek ponieważ wewnętrznie czuliśmy, że wiedza i umiejętności z zakresu finansowo-ekonomicznego nie są na poziomie, który chcieliśmy obserwować w rozwijającym się gospodarczo i majątkowo społeczeństwie, co więcej uważamy, że są one kluczowe dla tego rozwoju.

W badaniu skoncentrowano się przede wszystkim na dwóch aspektach. W pierwszej jego części badano to jak oceniamy własną wiedzę ekonomiczną, w drugim natomiast zadawano pytania mające w rzeczywistości ją sprawdzić. Nie mówimy tu jednak o pełnoprawnym egzaminie Doradcy Inwestycyjnego czy Maklera, a jedynie o podstawowych zagadnieniach i czy my jako społeczeństwo radzimy sobie z nimi.

Takie podejście do badanego tematu pokazuje kilka ciekawych niuansów. Po pierwsze zdecydowanie zdajemy sobie sprawę, z tego jak bardzo wiedza z tej dziedziny jest nam potrzebna w codziennym życiu. Jednak raczej uważamy ją za nieinteresująca (lub pewnie po prostu nudną ;) ) i trudną do zrozumienia.

źródło: Narodowy Bank Polski – Badanie świadomości i wiedzy ekonomicznej Polaków

Jesteśmy zatem zgodni jako społeczeństwo, że potrzebujemy wiedzy ekonomicznej. Oceniamy się jednak dość surowo na temat jej stanu

źródło: Narodowy Bank Polski – Badanie świadomości i wiedzy ekonomicznej Polaków

Jak widać niemal połowa ankietowanych osób oceniła się negatywnie i tylko garstka utrzymuje, że dysponuje bardzo dużą wiedzą z zakresu ekonomii, finansów i gospodarki. Te grupy rozkładają się lepiej kiedy podzielimy je na różne grupy wiekowe, zwłaszcza na korzyść osób młodych, jednak wciąż daleko nam do zadowalających rezultatów.

Powyższe jest jednak mało istotne jeżeli nie zestawimy go ze stanem faktycznym. Tutaj sposób badań był dwojaki, w pierwszej części zadawano 20 pytań, które pojawiły się w edycji Badania z 2015 i 2012 roku, w drugiej zaś 41 nowych pytań. Wyniki przedstawiają się w następujący sposób:

źródło: Narodowy Bank Polski – Badanie świadomości i wiedzy ekonomicznej Polaków

W drugiej natomiast dość podobnie:

źródło: Narodowy Bank Polski – Badanie świadomości i wiedzy ekonomicznej Polaków

Nie wypadamy w takim wypadku najgorzej, jednak zdecydowanie jest tu miejsce do poprawy. Badani zreszta zdawali sobie z tego doskonale sprawę, ponieważ 82% z nich wyraziło chęć poprawy swojej wiedzy i dalszej nauki. Liczymy na to, że chęci te będą miały odzwierciedlenie w kolejnych wynikach.

Dla szczególnie zainteresowanych oczywiście odsyłamy do pełnego raportu z badania (tutaj). Wnioski, a także sekcje związaną z źródłami naszej wiedzy ekonomicznej, a także co z niej wynika omówimy w osobnym wpisie. Dodatków poniżej lista pytań z pierwszej dwudziestki, wraz z rozkładem trafnych odpowiedzi w kolejnych edycjach. Jak wypadlibyście w badaniu wiedzy ekonomicznej? ;)

źródło: Narodowy Bank Polski – Badanie świadomości i wiedzy ekonomicznej Polaków

Może Cię jeszcze zainteresować:

Umów się na konsultację

Zadzwoń do nas pod numer:
 668 386 346

Wyślij pytanie

Konsultacja jest w pełni darmowa i poufna dla każdego Klienta bankowości prywatnej obsługiwanego w dowolnym banku działającym w Polsce.