Święty Mikołaj złapał zadyszkę

W ostatnim wpisie pisałem o tym, że Święty Mikołaj jest już na giełdzie. Problem w tym, że zniknął na parę dni. Mimo wszystko pojawił się wczoraj za oceanem. Wtorkowa sesja zakończyła trwającą 4 dni z rzędu serię spadków (S&P500). Wieje optymizmem związanym z nadziejami na uchwalenie pakietu fiskalnego w USA. Ale również inwestorzy mają nadzieję, że Rezerwa Federalna w osobie Powella przyniesie dziś o 20:30 jakieś podarki. Bardzo dobrą sesję zaliczył wczoraj gigant technologiczny Apple po tym jak pojawiają się informacje o przyszłej produkcji. W pierwsze połowie przyszłego roku produkcja I-phone-ów ma wzrosnąć o 30%. Po tych rewelacjach walory spółki z jabłkiem w logo poszybowały w górę o ponad 5%. Na drugim biegunie znalazła się Moderna. Producent szczepionek na COVID-19 spadł wczoraj o ponad 4%. Czyżby sprzedaż faktów po tym jak szczepionka zostaje dopuszczona na rynek amerykański i Unii Europejskiej?

Biznes od Rana w Biznes24 od jakiegoś czasu zdominowany jest przez Cd Projekt Red. Co jeszcze było tematem rozmowy?

Krótko trzymaj CdProjektRed?

Akcje po fatalnym poniedziałku niejako zaznały spokoju. Zakończyły dzień z ceną 300 złotych przy znacznie mniejszych niż wczoraj obrotach (ponad 800 milionów PLN). Oczywiście taki handel kolejny raz dał walorom spółki gamingowej pierwsze miejsce pod względem aktywności. Co ciekawe jeśli spojrzymy na rejestr krótkiej sprzedaży na stronach KNF, zobaczymy że po raz kolejny ujawnił się tam Melvin Capital Management. W sumie ujawnione pozycje krótkiej sprzedaży opiewają na prawie 2% wszystkich akcji warszawskiej spółki. To zwiastuje ciekawą walkę niedźwiedzi z bykami w najbliższym czasie. Należy zwrócić uwagę, że komunikat sprzed tygodnia o zwróceniu się gry przed premierą nie do końca może odzwierciedlać rzeczywistość. Dlaczego? Po pierwsze zwroty gry na PS4 a po drugie jeszcze dużo pracy poprawkowej, która również będzie dużo kosztować.

Mercator vs. JP Morgan

Ciekawe rzeczy dzieją się ostatnio za sprawą zarządu Mercator Medical. Najpierw dowiedzieliśmy się, że prezes Żyznowski sprzedał w tzw. ABB niespełna 5% swoich akcji. Wczoraj natomiast mieliśmy konferencję, która była częściowo odpowiedzią na rekomendacje JP Morgan, dotyczącą producentów rękawiczek. Zarząd krakowskiego giganta nie zgadza się z tak niską oceną perspektywy dla branży i zaznacza na ciągle wysokie marże i wysoki popyt. Popyt ma być wspomagany przez szczepienie ludzi, podczas których mają być zużywane w większej ilości właśnie rękawiczki. Rynek zdecydowanie dał wiarę w słowa zarządu wynosząc kurs w górę o 20%.

 


Treść niniejszej publikacji jest wyłącznie jest wyrazem osobistych poglądów autora. Niniejsza publikacja ani w całości ani w części nie stanowi “rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz.U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Pracownia Ekonomiczna 2033 nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie lektury zawartych w nim treści, w szczególności nie wskazuje konkretnych spółek w celach zainwestowania, ani nie zachęca do inwestowania w ogóle.

Może Cię jeszcze zainteresować:

Umów się na konsultację

Zadzwoń do nas pod numer:
 668 386 346

Wyślij pytanie

Konsultacja jest w pełni darmowa i poufna dla każdego Klienta bankowości prywatnej obsługiwanego w dowolnym banku działającym w Polsce.