Ranking Szkół Wyższych
mierzony majątkiem najbogatszych Polaków
Milionowe Uczelnie – Milionowe Miasta w dobie koronawirusa
Przed Wami czwarta już edycja rankingu uczelni wyższych mierzona liczbą absolwentów, którzy zgromadzili majątek przekraczający 100 milionów euro. Ranking ukazuje się znacznie później niż było to w zwyczaju. Po pierwsze pandemia koronawirusa zmieniła kalendarz maturzystów, a po drugie nie chcieliśmy przeprowadzać rankingu w trakcie gwałtownych zmian cen akcji na warszawskim parkiecie. Czekaliśmy niejako na ich ustatkowanie Co ważne podkreślenia, ukończenie tej czy innej uczelni nie jest gotową receptą na sukces. Studia to nie tylko czas nauki, ale czas na poznawanie wielu ludzi. I właśnie ta część przykuwa w naszych milionerach dużo uwagi. Znajomości zawarte na studiach powodują, że ludzie zaczynają robić ze sobą biznes, który w części przypadków przeradza się w wielki sukces. Pamiętajcie również, że 1/3 wszystkich „stu milionerów” nie skończyła żadnej uczelni.
Drodzy maturzyści, nie wiedząc kiedy przystąpicie do najważniejszego egzaminu w życiu, a do tego ominą Was najdłuższe z wakacji, trzeba stwierdzić, że nie mieliście łatwo. Chcąc Wam trochę pomóc przy wyborze uczelni oraz miasta w którym spędzicie następne 3 czy 5 lat, a może nawet całe życie przedstawiamy najnowszy ranking uczelni mierzony majątkiem absolwentów. Kibicujemy mocno i czekamy, aż w przyszłości przy konstrukcji rankingu, będziemy mogli zapytać o Waszą historię!
Pracownia Ekonomiczna 2033
Metodologia
Ranking został stworzony w oparciu o wszelkie dostępne informacje publiczne takie jak: sprawozdania finansowe, kapitalizacje spółek publicznych oraz informacje ogólnodostępne na temat zmian właścicielskich (transakcje kupna – sprzedaży, fuzje itp.) . Dane o wykształceniu absolwentów – multimilionerów były wyszukiwane zarówno w sposób standardowy – na podstawie ogólnodostępnych informacji, jak i niestandardowy – nieco bardziej skomplikowany i kuluarowy, gdyż wiele majętnych osób ceniąc swą prywatność nie udostępnia żadnych informacji na ten temat. Powtarzamy do do znudzenia, ale chcemy po raz kolejny podkreślić, iż szanujemy prawo do prywatności tychże osób, dlatego celowo nie będziemy ujawniać informacji, które mogłyby zostać w jakikolwiek sposób z nimi powiązane. Zamierzeniem zestawienia jest przyznanie maksymalnie 15 miejsc rankingowych.
Euro Podniosło poprzeczkę
100 milionów Euro dziś to znacznie więcej niż przed rokiem. Przy publikacji poprzedniego raportu za 1 euro trzeba było zapłacić 4,26 PLN w związku z czym aby zaliczyć danego absolwenta do badanego przypadku musiał wykazać się majątkiem przekraczającym 426 milionów złotych. Dzisiaj ten majątek musi być o 20 milionów większy ze względu na umocnienie euro.
Gaming Stock Exchange
Największy wpływ na tegoroczne zmiany w rankingu mieli absolwenci, którzy posiadają udziały w spółkach z sektora IT, w szczególności tworzące gry. Poniżej prezentujemy indeks WIG Games obrazujący wartość pięciu największych spółek tworzących gry za ostatni rok. Indeks ten wzrósł od poprzedniego rankingu o ponad 100%, a niektóre jego komponenty nawet o ponad 300%. Nie zapominajmy również o zapleczu głównego parkietu, czyli rynku New Connect gdzie notowanych jest mnóstwo mniej znanych studiów, których właściciele mogą w niedługim czasie dołączyć do absolwentów, którzy poprawić pozycje swojej alma mater w rankingu.
Główne Wnioski
- Akademia Górniczo – Hutnicza według naszych danych ciągle pozostaje z największą liczbą absolwentów z majątkiem przekraczającym 100 MLN EUR, w porównaniu z zeszłorocznym zestawieniem mamy wzrost o jedną osobę do 11
- Uniwersytet Warszawski zasługuje na miano najbardziej dynamicznej uczelni, która po raz kolejny może pochwalić się przyrostem dwóch „stumilionerów” (w euro) w ciągu roku wzrost z 8 do 10! Przy takich wzrostach warszawska uczelnia może w przyszłym roku wskoczyć na pozycje lidera.
- Według danych, do których dotarliśmy siedem uczelni w Polsce może pochwalić się przynajmniej trzema absolwentami, którzy są w posiadaniu majątku przewyższającego 100 milionów euro, do tego zacnego grona dołączył Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
- Uniwersytet Warszawski po raz pierwszy został liderem pod względem wartości majątku reprezentowanego przez najbogatszych absolwentów, detronizując tym samym Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
- Do rankingu uwzględniającego wartość zgromadzonego majątku awansowała tym razem jedna uczelnia
- Według informacji, do których dotarliśmy najwięcej absolwentów uczelni wyższych, którzy mogą pochwalić się majątkiem przekraczającym 100 milionów euro wykształciło się w Warszawie. Stolica ma również największy przyrost.
- Połowa z miast uwzględnionych w rankingu zaliczyła wzrost liczby absolwentów, którzy są w posiadaniu majątku przewyższającego 100 milionów euro
Ranking
Ranking składa się z trzech części. Pierwsza część nadaje miejsca rankingowe uczelniom uzależnione od liczby absolwentów z majątkiem powyżej 100 milionów euro. Nieprzerwalnie od pierwszej edycji karty rozdaje Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. Tym razem może pochwalić się już jedenastoma takimi absolwentami. Mimo wszystko Uniwersytet Warszawski nie daje za wygraną i zbliżył się do krakowskiej uczelni w ciągu roku na jednego multimilionera. Skąd takie przyspieszenie warszawskiego uniwersytetu? To między innymi główny beneficjent branży gier komputerowych. Czy zatem przyszły rok przyniesie detronizację jedynego jak dotąd lidera w tej kategorii?
W kolejnej części sklasyfikowaliśmy uczelnie pod względem majątku ich najbogatszych absolwentów. Przyzwyczailiśmy się, że królował tam Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ale powiększając liczbę multimilionerów do 10 to Uniwersytet Warszawski stanął w tej kategorii na pierwszym miejscu. Uniwersytet z Poznania musi się w tym roku zadowolić drugim miejscem. Trzecie miejsce w tej kategorii zajęła Politechnika Świętokrzyska w Kielcach. Lider z poprzedniej kategorii Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie zajęła czwarte miejsce. Do najnowszego rankingu wskoczył na miejsce dwunaste Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.
Dodatkowo przedstawiamy zaplecze rankingu, czyli uczelnie, które mogą się pochwalić absolwentami, z majątkiem przekraczającym 100 milionów euro.
Spójrzmy jak wygląda sytuacja w rankingu miast. Po raz kolejny zaciętą walkę stoczyła Warszawa z Krakowem. W stolicy edukowało się dwadzieścia dwie osoby z majątkiem przekraczającym 100 milionów euro, a w Krakowie dwadzieścia. W obu tych miastach w stosunku do roku poprzedniego mamy wzrosty. Zarówno w stolicy Polski jak i stolicy Małopolski przybyło po 3 nowych multimilionerów. Co ciekawe obecny ranking nie przyniósł wzrostu we Wrocławiu. Na miejscach klasyfikowanych znalazły się jeszcze na czwartym Poznań, na piątym Łodzią oraz na szóstym: Gliwice, Lublin i Katowice.
Pracownia ekonomiczna 2033 sp. z o.o. oraz autorzy dołożyli wszelkich starań, aby dane prezentowane w publikacji były kompletne, aktualne i zgodne ze stanem faktycznym, nie może jednak tego w pełni zagwarantować, w związku z czym nie ponosi żadnej odpowiedzialności za skutki wykorzystywania prezentowanych danych.