Nasz Ranking ma już 5 lat!

Gdybyśmy poszli na studia tworząc nasz pierwszy ranking, właśnie wchodzilibyśmy na rynek pracy, pełni nadziei w poszukiwaniu swojego miejsca zawodowego. Czas biegnie nieubłaganie, dlatego jeśli wydaje się Wam drodzy maturzyści, że studia trwają długo to chyba musimy ten mit obalić. Tym bardziej, jeśli nie jesteście do końca przekonani, jaką uczelnię czy też miasto wybrać. Spróbujemy Wam trochę pomóc.

Dodatkowo, w tym roku mieliśmy szczęście poprosić o krótką radę jednego z absolwentów. Liczymy, że jego niesamowite nastawienie będzie dla Was inspiracją, a komentarz do Rankingu pozwoli łatwiej podjąć decyzję dotyczącą uczelni.

Pobierz Raport w wersji do druku! (PDF 60MB)
Rafał Brzoska

„Warto poszerzać swoje horyzonty, a studia są jednym z narzędzi i tak je należy potraktować, a nie jako drogę do zdobycia jeszcze jednego papierka. Ten papierek jest do niczego niepotrzebny. Założyłem moją firmę jeszcze na studiach, więc mój przypadek pokazuje, że można pogodzić i studia, i biznes. Dlatego mega cenię swoją uczelnię UEK za elastyczność jaką wtedy miałem w studiowaniu, prowadząc równocześnie biznes. Jeżeli więc mogę coś doradzić osobom, które chciałby pogodzić naukę z założeniem własnego biznesu to poszukanie w sobie pasji do tego co chcecie robić w życiu. Jeżeli ją znajdziecie, tak jak znalazłem ja sam, to do końca życia nie będziecie musieli pracować, bo będziecie się zajmowali tym co kochacie”.

Rafał Brzoska
Założyciel i CEO InPost

Główne założenia przy tworzeniu Rankingu.

Ranking został stworzony w oparciu o wszelkie dostępne informacje publiczne takie jak: sprawozdania finansowe, kapitalizacje spółek publicznych oraz informacje ogólnodostępne na temat zmian właścicielskich (transakcje kupna – sprzedaży, fuzje itp.). Dane o wykształceniu absolwentów – multimilionerów, były wyszukiwane zarówno w sposób standardowy – na podstawie ogólnodostępnych informacji, jak i niestandardowy – nieco bardziej skomplikowany i kuluarowy, gdyż wiele majętnych osób, ceniąc swą prywatność nie udostępnia żadnych informacji na ten temat. Powtarzamy to do znudzenia, ale chcemy po raz kolejny podkreślić, iż szanujemy prawo do prywatności tychże osób. Celowo nie będziemy ujawniać informacji, które mogłyby zostać w jakikolwiek sposób z nimi powiązane. Zamierzeniem zestawienia jest przyznanie maksymalnie 15 miejsc rankingowych.

Cyberpunk 2077 rozstrzelał Gaming Stock Exchange.

Po zeszłorocznym mocnym wzroście wartości spółek z branży gamingowej, część inwestorów oczekiwała dalszych wzrostów napędzonych premierą gry Cyberpunk2077 ze stajni CdProjekt. Niestety ogromne nadzieje minęły się z rzeczywistością. Duża ilość błędów w grze oraz wycofanie jej ze sklepu Sony spowodowała spadek wartości akcji największego producenta gier z ponad 400 zł do 150 zł. Obecnie kurs jest na poziomie około 180 złotych. Sytuacja odbiła się również negatywnie na innych spółkach z branży, przez co majątek właścicieli takich firm nieco się obniżył. Poniżej notowania WIG_Games za ostatni rok.

E-commerce odpalił rakietę na „paliwie” COVID-19.

Chyba nie ma większego beneficjenta lockdown-u niż rynek e-commerce. Wzrosty sprzedaży za pomocą tego kanału wynosiły setki procent w stosunku do sytuacji sprzed pandemii. Nieuniknione zmiany rozłożone na lata urzeczywistniły się w ciągu jednego sezonu. Nic dziwnego, że na giełdach zadebiutowały w tym czasie takie spółki jak Allegro czy InPost. Rynek e-commerce był w tym roku również odpowiedzialny za spore zmiany w naszym rankingu.

Słaby złoty sprzyjał eksporterom.

Poprzedni rok to euro ciągle utrzymujące się powyżej 4,5 PLN, co z pewnością cieszy zarówno eksporterów towarów jak i usług w naszym kraju. Ci drudzy to szczególnie usługi IT, których również wykształciły nasze uczelnie i którzy zostali ich chlubą.

Wnioski.

  • Akademia Górniczo-Hutnicza już po raz piąty zostaje zwycięzcą rankingu mierzonego liczbą absolwentów z majątkiem przekraczającym 100 milionów euro. Krakowska uczelnia w ciągu roku pozostała na tym samym poziomie – 11 absolwentów

  • Czekaliśmy na zacięty pojedynek w tym roku między Uniwersytetem Warszawskim, a AGH, ale niestety nie doczekaliśmy się. Uniwersytet Warszawski również nie zmienił liczby absolwentów z majątkiem przekraczającym 100 milionów euro. Ich liczba jak zaczarowana zatrzymała się na poziomie 10.

  • Z roku na rok, jakby przecząc prześmiewczym teoriom, że szkoły ekonomiczne nie uczą w Polsce biznesu, pnie się w górę Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Z 5 absolwentami, z majątkiem przekraczającym 100 milionów euro, depcze po piętach sklasyfikowanej na trzecim miejscu Politechnice Warszawskiej (6 absolwentów). UEK również zalicza największy wzrost wartości majątku swoich absolwentów. W zeszłym roku, jako debiutant sklasyfikowany na 10 miejscu, zalicza awans na miejsce 6!

  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu powrócił po roku przerwy na pierwsze miejsce w tzw. klasyfikacji wartościowej.

  • Według danych, do których dotarliśmy, aż 9 uczelni może pochwalić się przynajmniej 3 absolwentami z majątkiem przekraczającym 100 milionów euro. To wzrost w stosunku rocznym aż o 2 uczelnie!

Ranking Uczelni wnioski

Ranking Szkół Wyższych.

Ranking składa się z trzech części. Pierwsza część nadaje miejsca rankingowe uczelniom, uzależnione od liczby absolwentów z majątkiem powyżej 100 milionów euro. Od początku publikacji rankingu na pierwszym miejscu w tej kategorii jest Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. Niestety przez miniony rok ta uczelnia nie doczekała się większej niż przed rokiem liczby absolwentów z pokaźnym majątkiem. Podobnie drugi w zestawieniu Uniwersytet Warszawski również pozostał z niezmienioną liczbą absolwentów branych pod uwagę przez nasze zestawienie. Zauważalnym beneficjentem pandemicznej rzeczywistości jest Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, którego absolwenci działają m.in. w branży e-commerce czy gamingu.

Ranking Uczelni

Jeśli chodzi o drugą cześć Rankingu, w której sumujemy majątek najbogatszych absolwentów, sytuacja w pierwszej 3 wróciła do stanu z roku 2019. W dużej mierze zaważyły na tym spadki cen akcji spółek gamingowych. Na pierwszym miejscu znalazł się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który tym razem wyprzedził Politechnikę Świętokrzyską z Kielc oraz Uniwersytet Warszawski. Również w tej części pozytywnie zaskoczył Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, awansując o 4 pozycje. Na 5 miejscu pomimo 11 absolwentów z majątkiem przekraczającym 100 milionów euro, znalazła się Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. 

Najlepsze Uczelnie

Dodatkowo przedstawiamy zaplecze Rankingu, czyli uczelnie, które mogą się pochwalić absolwentami z majątkiem przekraczającym 100 milionów euro.

Szkoły Wyższe

Gdyby analizować ostatni rok pod względem wzrostu liczby absolwentów z majątkiem przekraczającym 100 milionów euro to pierwsza 3 naszego rankingu zremisowałaby ze sobą zyskując po 1 absolwencie. To oczywiście oznacza, że w rankingu, w stosunku do poprzedniego, nic się nie zmieniło. Żółtą koszulkę lidera po raz kolejny może zakładać Warszawa.

Pracownia 2033

To już wszystko w tegorocznej edycji. Niesamowicie cieszymy się z obserwowanych przez nas zmian, które świadczą o ogólnym rozwoju rynku w naszym kraju. Jesteśmy również przekonani, że wpłyną one pozytywnie na kulturę biznesu i zachęcą wielu z Was do posłuchania rady Pana Rafała Brzoski. Zawsze poszerzajcie swoje horyzonty i podążajcie za swoimi pasjami. Życzymy Wam dodatkowo odwagi i samych sukcesów na tej drodze!

Pracownia ekonomiczna 2033 sp. z o.o. oraz autorzy dołożyli wszelkich starań, aby dane prezentowane w publikacji były kompletne, aktualne i zgodne ze stanem faktycznym, nie może jednak tego w pełni zagwarantować, w związku z czym nie ponosi żadnej odpowiedzialności za skutki wykorzystywania prezentowanych danych.

Wszelkie treści niniejszego Rankingu (teksty, zdjęcia itp.) podlegają ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity z 2006 r., Dz.U. nr 90, poz. 631 z późn. zm.). Bez zgody autora zabronione jest m.in. powielanie treści, ich kopiowanie, przedruk, przechowywanie i przetwarzanie z zastosowaniem jakichkolwiek środków elektronicznych, zarówno w całości, jak i w części. W celu ich wykorzystania prosimy o kontakt: biuro@pracownia2033.pl