Ranking Szkół Wyższych
mierzony majątkiem najbogatszych Polaków
edycja 2019
Słowo wstępu od pomysłodawcy
Przed Wami trzecia odsłona rankingu uczelni wyższych, mierzona liczbą absolwentów, którzy zgromadzili majątek przekraczający 100 milionów euro. Tym razem publikuję go razem z partnerami na łamach strony firmowej Pracowni Ekonomicznej 2033, której głównym zadaniem jest przekazywanie szeroko pojętej wiedzy ekonomicznej, ale również tej praktycznej o rynku majątkowym w Polsce, czyli o tym jak wyglądają opłaty, koszty, wszelakiego rodzaju prowizje, których w większości przypadków można uniknąć.
Tegoroczni maturzyści mają jeszcze trochę czasu na wybór przyszłej uczelni czy miasta, w którym chcieliby spędzić najbliższe pięć lat, dlatego wychodzimy do nich z małą pomocą.
Drodzy maturzyści, jeśli do końca nie jesteście pewni, jaką uczelnię czy też miasto wybrać to zerknijcie, gdzie studiowali najbogatsi Polacy. Kibicujemy Wam mocno i czekamy, aż w przyszłości zostaniecie jednym z analizowanych przez nas przypadków w rankingu!
Metodologia
Ranking został stworzony w oparciu o wszelkie dostępne informacje publiczne takie jak: sprawozdania finansowe, kapitalizacje spółek publicznych oraz informacje ogólnodostępne na temat zmian właścicielskich (transakcje kupna – sprzedaży, fuzje itp.). Dane o wykształceniu absolwentów – multimilionerów były wyszukiwane zarówno w sposób standardowy – na podstawie ogólnodostępnych informacji, jak i niestandardowy – nieco bardziej skomplikowany i kuluarowy, gdyż wiele majętnych osób ceniąc swą prywatność nie udostępnia żadnych informacji na ten temat. Chcemy po raz kolejny podkreślić, iż szanujemy prawo do prywatności tychże osób, dlatego celowo nie będziemy ujawniać informacji, które mogłyby zostać w jakikolwiek sposób z nimi powiązane. Zamierzeniem zestawienia jest przyznanie maksymalnie 15 miejsc rankingowych.
Główne Wnioski
- Akademia Górniczo – Hutnicza według naszej opinii wychowała najwięcej absolwentów z majątkiem przekraczającym 100 MLN EUR, w porównaniu z zeszłorocznym zestawieniem mamy wzrost o jedną osobę
- Uniwersytet Warszawski ciągle utrzymuje bardzo wysoką dynamikę przyrostu absolwentów, którzy zostają „stumilionerami” (w euro), wzrost z 6 do 8
- Według danych, do których dotarliśmy już sześć uczelni w Polsce może pochwalić się trzema absolwentami, którzy są w posiadaniu majątku przewyższającego 100 milionów euro, do tego zacnego grona dołączyła Politechnika Łódzka
- Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu po raz kolejny zajął pierwsze miejsce pod względem wartości majątku reprezentowanego przez najbogatszych absolwentów
- Do rankingu uwzględniającego wartość zgromadzonego majątku awansowały tym razem dwie uczelnie
- Według informacji, do których dotarliśmy najwięcej absolwentów uczelni wyższych, którzy mogą pochwalić się majątkiem przekraczającym 100 milionów euro wykształciło się w Warszawie
- Cała pierwsza trójka przodujących miast zaliczyła wzrost liczby absolwentów, którzy są w posiadaniu majątku przewyższającego 100 milionów euro
Ranking
Po raz drugi ranking został podzielony na trzy części. Pierwsza część nadaje miejsca rankingowe uczelniom uzależnione od liczby absolwentów z majątkiem powyżej 100 milionów euro. Nieprzerwalnie od pierwszej edycji karty rozdaje Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. Tym razem może pochwalić się już dziesięcioma takimi absolwentami. Jeśli zatem wierzysz statystyce i chcesz być w posiadaniu ponad przeciętnego majątku idź na studia właśnie tam.
Należy jednak zwrócić uwagę, iż zajmujący drugą pozycję Uniwersytet Warszawski przyspiesza liczbowo już drugi rok z rzędu szybciej niż krakowska Akademia. Czemu AGH zawdzięcza pierwsze miejsce w rankingu? Wydaje się, że niemałe znaczenie miała transformacja. Uczelnia ta była jedną z nielicznych w kraju, która już wtedy była przygotowana kształceniem na zmiany zachodzące w całej gospodarce. Trzecia Politechnika Warszawska również dołożyła jednego „stumilionera” więcej niż przed rokiem.
W kolejnej części sklasyfikowaliśmy uczelnie pod względem majątku ich najbogatszych absolwentów. Niezmiennie od trzech lat rządzi tutaj Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na drugim miejscu w tegorocznym zestawieniu znalazła się Politechnika Świętokrzyska z Kielc, a na trzecim Uniwersytet Warszawski. Pomimo największej liczby absolwentów dopiero na czwartym miejscu znalazła się Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Do najnowszego rankingu wskoczyły na miejsce dziesiąte: Politechnika Łódzka oraz na czternaste miejsce Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.
Dodatkowo przedstawiamy zaplecze rankingu, czyli uczelnie, które mogą się pochwalić absolwentami, którzy mają wśród swoich absolwentów z majątkiem przekraczającym 100 milionów euro. Co ciekawe pojawiła się jedna uczelnia niepaństwowa – Wyższa Szkoła Handlowa w Krakowie.
Spójrzmy jak wygląda sytuacja w rankingu miast. Po raz kolejny zaciętą walkę stoczyła Warszawa z Krakowem. W stolicy edukowało się dziewiętnaście osób z majątkiem przekraczającym 100 milionów euro a w Krakowie siedemnaście. W obu tych miastach w stosunku do roku poprzedniego mamy wzrost odpowiednio o dwie i trzy osoby. O dwie osoby wzrósł również Wrocław, który z siedmioma absolwentami z pokaźnym majątkiem znalazł się na trzecim miejscu naszego zestawienia. Na miejscach klasyfikowanych znalazły się jeszcze na czwartym Poznań z Łodzią oraz na szóstym: Gliwice, Lublin i Katowice.
Pracownia ekonomiczna 2033 sp. z o.o. oraz autorzy dołożyli wszelkich starań, aby dane prezentowane w publikacji były kompletne, aktualne i zgodne ze stanem faktycznym, nie może jednak tego w pełni zagwarantować, w związku z czym nie ponosi żadnej odpowiedzialności za skutki wykorzystywania prezentowanych danych.